קונדילומה אצל נשים

יבלות באברי המין הן אחד הסוגים הנפוצים ביותר של זיהומים המועברים במגע מיני, מהן סובלות גם נשים. ככל הנראה, רוב הנשים שפעילות מינית יידבקו באחד או יותר מסוגי וירוס הפפילומה האנושי (HPV), אשר גורם ליבלות באברי המין, בשלב מסוים במהלך חייהם.

מהם התסמינים של קונדילומה אצל נשים?

בנוסף ליבלות באיברי המין שיכולות לצמוח על הפות, בנרתיק, בצוואר הרחם, סביב פי הטבעת, בתעלה האנאלית, בפה או בגרון, הסימנים למחלה יכולים לכלול גם גרד ואי נוחות באזור איברי המין, דימום בעת קיום יחסי מין ונפיחות. ישנם מצבים בהם היבלות קטנטנות ובלתי נראות, אך עם הזמן הן עלולות להתרבות, להתאגד ליבלת אחת גדולה ולגרום לאי נוחות.

מהם הגורמים לקונדילומה אצל נשים?

כאמור, הגורם המרכזי לקונדילומה אצל נשים הוא אחד מעשרות הסוגים של וירוס הפפילומה האנושי (HPV), המשפיעים כל אחד גם על אזור איברי המין. בין אם היבלות גלויות או מסתתרות בנרתיק, איברי המין או בגרון, מדובר על מחלה מדבקת שיכולה לעבור במהלך קיום יחסי מין בלתי מוגנים.

מהם הסיבוכים הפוטנציאליים?

ישנם מצבים בהם מחלת הקונדילומה, לה גורם וירוס הפפילומה האנושי, עלולה להתפתח למחלות מסכנות חיים, כדוגמת סרטן צוואר הרחם, סרטן הפות, פי הטבעת, הפה, הגרון, וסוגים נוספים של סרטן.

למרות שהזיהום לא תמיד מוביל לסרטן, חשוב שתבצעי בדיקת פאפ בהתאם להמלצות משרד הבריאות, שמציע לבצע בדיקת משטח מצוואר הרחם בגילי 25-65, מדי שלוש שנים. דרך אגב, הבדיקה כלולה בסל התרופות לבני נוער ולנשים בגילי 35-54.

בנוסף לגילוי המוקדם באמצעות בדיקת פאפ, ממליץ משרד הבריאות לבצע חיסון למניעת צוואר הרחם שאושר בשנת 2012 על ידי ועדת סל התרופות. כיום ישנם בישראל שלוש סוגי תרכיבי חיסונים נגד נגיף הפפילומה, שמונעים הדבקה עתידית בסוגים שונים של הווירוס: חיסון Cervarix שניתן לבנות מגיל 9;  חיסון Gardasil-4 שמיועד לבנות ולנשים מגיל 9 עד גיל 45 ; וחיסון Gardasil-9 שניתן לבנות בגילי 9-25.

 

 

החיסונים נגד נגיף הפפילומה ניתנים בזריקה לשריר הזרוע, במסגרת 2-3 מנות במהלך חצי שנה, ומיועדות לבנות 9-26 ובמקרים מסוימים ובהתייעצות עם רופא/ה גם לבנות 27-45.

כיום ניתן החיסון כחלק משגרת החיסונים בבית הספר, החל משנת 2019, לבנות כיתה ח', שני חיסונים בהפרש של חצי שנה לפחות. בנות שקיבלו שתי מנות של החיסון במרווח של פחות מ-5 חודשים, יקבלו את המנה השלישית לאחר כ-3 חודשים.  

את ההשלמה ניתן לקבל בכיתה ט' בקופת החולים ללא תשלום, בכיתה י' ולפני גיל 18 בלשכות הבריאות של משרד הבריאות, גם כן ללא תשלום, ומעל גיל 18 – ניתן במסגרת קופת חולים ובתשלום.

 

קונדילומה אצל נשים והריון

לעיתים קונדילומה עלולה לגרום לבעיות במהלך ההריון. זה קורה כאשר הן גדלות ומקשות על מתן שתם, גורמות לאי נוחות כשהן מופיעות על הנרתיק או על הפות ועלולות אפילו לדמם במהלך הלידה.